Geçici dövme ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları

-Gerçek dövme yaptırmayı düşünüyorsunuz fakat yaptırdıktan sonra nasıl duracağı, nasıl hissedeceğiniz ve gelen tepkilerin nasıl olacağı konusunda bir fikriniz yoksa geçici dövme yaptırarak konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

-Eğer 18 yaşın altındaysanız ve aileniz gerçek dövme yaptırmaya izin vermiyorsa 2 haftalık geçici dövme ile hevesinizi alabilirsiniz.

-Gerçek dövme konusunda kararsızsanız, günah olduğunu, abdestin kabul olmadığını düşünüyorsanız geçici dövmeyi bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.


Geçici dövmede kullandığımız çeşitli numaralı çubuklarla her türlü ince ve kıvrak çizgiler ve geliştirdiğimiz farklı  gölgeleme teknikleri sayesinde elinizdeki her türlü şekli 2 haftalık geçici dövme olarak yaptırabilirsiniz. İnanmıyorsanız çalışmalarımıza bakabilirsiniz..


2 haftalık geçici dövme kına ve kına taşının oksijen suyu ile karıştırılıp, tahta bir çubukla deri üstüne uygulanmasından başka bir şey değildir. Hatta bazı dövmelerde o tahta çubuk bile deriye değmez dolayısıyla endişelenecek bir durum yok.


- Geçici dövmenin içinde kına, kına taşı ve oksijen suyu vardır. Kullandığımız kınalar orijinal hint kınası olup günlük şekilde vakumlu poşetlerden çıkarılıp kullanılır. Kınanın nemli ortamlarda kaldığı zaman etkisini kaybettiğini unutmayın. Kına taşı eskiden hanımların saçlarını boyarken kullandığı, kınanın rengini siyaha çevirmek için kullanılan tamamen doğal ve hiçbir yan etkisi olamayan beyaz bir taştır. Bunu biz öğüterek kına ek malzemesi olarak kullanırız. Stüdyomuzda kına ve kına taşıyla ilgili üniversite toksit madde raporları mevcuttur. İçiniz rahat bir şekilde yaptırabilirsiniz.

- Bazı üstün kimyager-dövmeci arkadaşlar etkisini daha fazla arttıracağını düşünerek içine peroksit tablet koymaktadırlar. Bu tablet kimyasaldır ve deri üstünde istenmeyen alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Yaptırmayı düşündüğünüz yere bunu mutlaka belirtiniz.-İçinde kullanılan malzemelerin doğal olmasından ötürü hiçbir sakıncası yoktur. Kullandığımız kınanın toksit raporlarını stüdyomuzda inceleyebilirsiniz.

-Bu konu hakkında bazı sanatçı arkadaşların bazı sitelerde farklı yorumları vardır. Güneş altında pişirmesinden tutunda kolların hava almayıp kabarmasına kadar. Ali Baba Tattoo & Piercing olarak tam 9 yıldır hizmet verdiğimiz Bodrum Barlar Sokağında yaklaşık onbinlerce geçici dövme yaptık bu seneler boyunca alerjik reaksiyonlarla karşılaştığımız müşteri sayımız yüz kişiyi geçmemiştir. Elbette alerji riski mevcuttur fakat bu risk günlük yaşamımızda farklı bir yiyecekte ve içeçekte de bulunabilmektedir. Bu riski minimal seviyeye çekmek için,
- 7 yaş altındaki küçük arkadaşlarımıza, alerjik teni olan kişilere geçici dövme yapmamaktayız.
- Geçici dövme ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus var olan bir dövmenizin üstüne 2. defa boya sürmemenizdir. Böyle durumda eski dövmenin üstü alkol ile iyicice silindikten sonra tazeleme yapmaktır.


- 7 ve 7 yaş altındaki küçük arkadaşlarımız.

- Alerjik ve deri hastalığı olan kişiler.


Bu tamamen kişinin deri ve ten yapısına göre değişmektedir. Eğer nemli, yağlı bir teniniz varsa ve çok sık şekilde terliyorsanız geçici dövmenin kalıcılık süresi yaklaşık 1 haftayı geçmeyecektir. Eğer cildiniz kuru bir yapıya sahipse bu süre yaklaşık 3 haftaya kadar çıkabilmektedir. Ortalama 2 hafta kalıcılık süresi vardır desek doğru olur fakat bu durum alerjik bir tende 1-2 gün bile olabilir.


Geçici dövme yapıldıktan sonra üzerine bıraktığımız yoğun kına tabakasının deri üstüne iyice yanması için en az 2 saat bölgenin sudan uzak durması gerekmektedir. Aksi durumda dövme rengi soluk çıkacaktır.


Denizin herhangi bir sakıncası yoktur fakat havuz içindeki ağartıcı klor yüzünden dövmenizin rengi açılabilir.


Geçici dövme deri üstüne yapılan bir boyama olduğu için biraz zor olmakla beraber tahriş etmeden bir kese yardımıyla dövmenizi çıkartabilirsiniz.


Geçici dövmenin ücretlendirilmesi de tıpkı kalıcı dövme gibi şeklin içerdiği detay, boyut ve zorluk derecesine göre belirleniyor. Tabi ki kalıcı dövme kadar yüksek değil. 15 tl den başlayan fiyatlar zorluk derecesine göre değişkenlik gösterebiliyor.