Gerçek Dövme ile ilgili merak edilen sorular ve cevapları

Her aşkın bir sonu olduğuna inandığımdan ,Cover up dediğimiz kapatma dövmelerinin neredeyse %70 nin sevgili isimlerinden oluştuğundan dolayı yapılan sevgili isim ve portrelerini çok fazla önermiyorum ayrıca ayrımcılığı ve bölücülüğü destekleyen, siyasi amblem, logo ve şekillerinde yapılmamasını da öneririm.
Göz önüne yapılan dövmeleri ileriki yıllarda kişiye sosyal yaşantısında sıkıntı verebileceğinden ötürü çok tavsiye etmiyorum.


Tek kullanımlık iğnelerin kullanıldığına, paketinin son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına ve iğnelerin paketinin sizin yanınızda açıldığına emin olun.
Kullanılan uç ve griplerin paketinde olduğunu kontrol edin
Dövme Sanatçısının tek kullanımlık eldiven kullanmasına dikkat edin
Boya kaplarının temiz ve daha önce kullanılmamış olmasına dikkat edin.
Kullanılan boyaların markasını sorun ve daha öncesinden araştırın. Bilinmedik ve kabul görmemiş boyaların kullanılmasına müsaade etmeyin.
Dövme yaptırmadan önce yapılacak bölgenin temizliğinin Bactroban, Biokadin vb. tarzı dezenfektanlarla sağlandığından emin olun.
 

Dövmenizi yaptıracağınız kişinin vücudunuzda memnun kalmayacağınız desenler yaratmasını istemiyorsanız, dövme sanatçınızın daha önceki işlerine bir göz atın, varsa referans alın. Kullandığı ekipmanları, çalışma alanını kontrol edin.


- Dövme sonrasında bandajınızı 1-2 saat sonrasında çıkardıktan sonra dövme renginde solukluk ve bozukluklar görmek istemiyorsanız size verdiğimiz merhemleri dövme bölgesine bulamaç yapmadan iyice yedirerek ve zamanında uygulayın.
- Dövme sonrasında 1 hafta süresince dövmenizi hava almayacak şekilde kapatmayın, üstüne sürtünmesine ve tahriş olmasına neden olacak kıyafetler giymeyin.
- 4 hafta süresince güneş ışınlarına direkt maruz kalmayın ve solaryumdan uzak durun. Daha sonraki yıllarda da güneşlenmeden önce dövmenize faktör kremlerinden sürün ki canlılığını uzun süre korusun.
-1 hafta süresince temizliğinden emin olduğunuz içme suyuyla birlikte anti bakteriyel bir sabunla günlük temizliğini yapınız . Temiz bir havlu veya bezle kurulayınız. 1-2 gün sonra duşunuzu aldığınızda aynı şeyi tekrar ediniz. Çeşmelerinizden akan suyun temizliğine güvenmeyiniz.
-1 hafta sonra kaşınmaya ve kabuk atmaya başladığında kabukları yolmayın ve kaşımayın. Bu boyaların atmasına ve daha sonra tekrardan rötuş atılmasına neden olabilir.

Böyle bir durumda kan sulanacak ve dövme esnasında kanamaya neden olacaktır. iğneden deriye nüfuz etmesi gereken boya aşırı kanama nedeniyle geri itilecek buda dövmenin renklerinin soluk olmasına neden olacaktır. Dövme yaptırmadan 24 saat önce alkol alınmamalıdır.


- 18 yaşının altındaysanız ( ebeveyn izni olursa sorun yok, ama tavsiye etmiyorum)
- Hamilelik ve emzirme dönemindeyseniz,
- İleri derecede alerjik ve deri hastalığınız varsa,
- Hemofili ve trombosit fonksiyon bozukluğunuz varsa,
- Kontrolsüz hipertansiyon hastasıysanız,
- Kan yoluyla bulaşabilen Hepatit b, Hepatit c, Hiv ,ve Frengi virüslerinden herhangi birine sahipseniz dövme yaptıramazsanız.
- Kalp rahatsızlığı, diyabet, epilepsi, gibi rahatsızlıklarınız varsa önce doktorunuza danışarak, onayını aldıktan sonra dövme yaptırın.

Dövme iyileşme sürecinin beklenen süreden daha uzun olmasına, çok fazla kanama oluşacağından dolayı boyaların deri içine istenildiği şekilde nüfuz etmemesinden dolayı çalışma çok başarılı olamayacaktır. Dövme yaptırmadan 1 hafta önce ilaçlar doktor kontrolünde bırakılmalıdır.

Solaryumum ışınları dövmenizin parlaklığı ve canlılığını yok olmasına neden olacaktır. Bu yüzden ya dövmenizi solaryuma girdikten sonra yaptırın veyahut o bölgeyi mutlaka kapatarak solaryuma girin.

Lazer ışınları o bölgedeki dövmenin renginin solmasına neden olur. Dövme yaptırmadan önce yapılmasında yarar vardır.

Normal bir vücutta dövme yapılan bölgenin en geç 2 hafta içerisinde iyileşmesi gerekmektedir. Eğer bu durumun aksi bir durum varsa dövmecinize danışmanızda yarar var.

Normal bir durumdur kabuk attıktan sonra 1-2 hafta içerisinde bu parlak deride kendisini atacaktır.

Ebeveyn izni olmadıkça 18 yaş altına dövme yapmıyoruz. Fakat ebeveyn izin verse bile bu bizim çok tavsiye ettiğimiz bir durum değildir şöyle ki vücudun ve derinin gelişiminin yoğun olarak gerçekleştiği bu dönemde herhangi bir yere yapılan bir dövmede deformasyonların meydana gelmesi çok olasıdır.

Dövme yaptırılan bölgenin ve kişinin acı eşiğinin bunda etkisi büyüktür. Daha çok ince,kemikli ve sinirlerin yüzeye yakın yerlerinin biraz daha fazla acıdığını söylemek gerekir Bu bölgeler el,ayak üstü,kol içi,diz,dirsek kısımlarıdır. Bunlar haricindeki kaba et kısımları çok fazla acıyan bölgeler değildir.

Eğer bu konuda çok endişeliyseniz ve acı eşiğiniz çok düşükse emla, anestol tarzı lidokain bazlı kremler kullanılarak uyuşturulabilir. Fakat bunu kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu tür kremler dövme yapılacak bölgeye 1 saat önceden sürülmelidir. Müşterinin bunu sürüp öyle gelmesi daha uygun olacaktır. Bu yol bizim çok tercih ettiğimiz bir yöntem değildir kaldı ki şimdiye kadar çok acıdığı için dövmesini yarıda bırakıp kalkan kimse olmadı.

Bu konuyu en iyi doktorunuz bilecektir dövme yaptırmayı düşündüğünüz stüdyoda size kullanılması muhtemel boyadan bir numune alarak alerji testi yaptırmanız ve daha sonra dövme yaptırmanız sağlığınız açısından daha yararlı olacaktır. Bu çok sıklıkla görünen bir şey olmamasına karşın, olmayacak diye bir şeyde yok.

Şimdiye kadar literatürde dövmeden adam öldüğüne dair bir şey bulunmamakta. Bu daha çok ebeveynlerin genç yaştaki çocuklarını korumak için uydurduğu bir yalan. Zaten her dövme sanatçısı bu konuda uzmanlaşmış ülkelerin, bilinen marka boyalarını alırlar. Bu konuda bir endişeniz varsa dövme yaptırmayı düşündüğünüz stüdyoda kullanılan boyaların isimlerini isteyin ve internette bir araştırma yapın.

Dövme derinin epidermis denen canlı bölgesinin üst kısmına yapıldığı için buraya gelecek ve canlı deriye zarar verecek herhangi bir darbe o bölgede renk kaybına neden olacaktır.

Zaten yapılan bir dövmeyi canlı deriden çıkarmanın lazerden başka bir yolu yok . Bu sıralar boş iğneyi bilmem ne sıvısına bandırarak dövme çıkarma, bilmem ne kremi kullanılarak çıkarma yöntemi gibi hiç sağlıklı ve başarı olmayan yöntemler ortaya çıkmaktadır sakın bunlara rivayet etmeyiniz. Lazer ile sildirme yönteminde çok iyi araştırma yapın, bazı lazerler istenmeyen ve sildirmek istenen dövmeden daha kötü izler bırakabilmektedir. Sildirmeyi düşündüğünüz yerin daha önceki çalışmalarına bakın ve başarısı hakkında garanti isteyin. Lazerden başka yöntemlere inanmayın

İşi ehlisinden öğrenmek için Prof Dr. Süleyman Ateş’in yazını aynen aktarıyorum ”Dövme Kur’an-ı Kerim’de geçmez. Allah’ın yarattığını değiştirmenin şeytan işi olduğunu belirtir. Dövme İslam’da mekruh (hoş olmayan bir şey) kabul edilir ama Kuran’ın haram saydığı, yapanların ve yaptıranların günahkar olacağı eylemlerden değildir. Hiçbir şey ibadete engel olamaz.

Kalıcı makyaj malzemelerini ve inceltilmiş boyaları kullanarak bazı işgüzar dövmeci arkadaşlar böyle bir dövme türünü ortaya çıkmasına neden oldular. Derinin altına nüfus eden hiçbir şey geçici değildir. Kaldı ki bu tür dövme türü adı adı altında yapılan dövmeler 10 sene geçmesine rağmen hala bazı müşterilerimin kollarında aynen durmaktadır. Aynı zamanda bu kalıcı makyaj makinesi ile yapılan dövmelerin başarısı kuşkuludur. Bunu yaptırdığını ve yaptığını iddia edenlere inanmayınız.