Piercing hakkında merak ettikleriniz

Yaptırmadan Önce Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler

1. Alkol,uyuşturucu,kan sulandırıcı gibi maddeler kullanıyorsanız piercing yaptırmadan birkaç gün önceden bırakılması gerekir.

2. 18 yaş altı kişiler ebeveyn izni olmadıkça piercing yaptıramazlar.

3. Piercing yaptırılacak bölgenin üzerinde herhangi bir yara, çizik,kesik,beze olmamalıdır.

4. Piercing yaptıracak kişinin herhangi bir takı türüne karşı alerjisi varsa bunu önceden uygulama yapan kişiye söylemelidir. İlk delimler de kullanılan takıların G23 Titanyum ya da 316L Implant Çeliği olduğunu bilin.

5. Piercing yaptıracak kişi, uygulanan takının en az 1 ay çıkartılmaması gerektiğini bilmeli planını ona göre yapmalıdır.

6. Piercing yaptıracak kişi, istediği bölgenin uygunluğunu piercing yapan kişiye sormalı fikir almalıdır. Örneğin göbeğe yapılacak bir piercing uygulamasında doğuştan çıkık bir göbek deliği takının düz durmamasına buda müşterinin memnun kalmamasına neden olacaktır.

7. Piercing sanatçısı yapılan ilk delimler de kullanılan takıyı şişme payını da göz önüne alarak bir iki cm büyük seçer, müşterinin bunu bilerek gitmesinde yarar vardır.

Piercing Sırasında Bilinmesi Gerekenler

1. İlk delimde kullanılacak takının şişme payı göz önüne alınarak biraz büyük ve uzun seçildiğini bilin.

2. Piercing yaptırmadan önce sanatçı uygulanacak bölgeyi alkol,biokadin, bactoroban gibi dezenfektanlarla temizler fakat bunlardan önce mümkünse istediğiniz bölgeyi etraflıca anti-bakteriyel sabunlarla yıkayın veya duş alın. Eğer bu bölge ağız bölgesiyse en basit yöntem tuzlu suyla gargara yapılmasıdır.

3. Kullanılacak takının ve malzemelerin dezenfekte edildiğinden emin olun.

4. Kullanılan iğnelerin paketinde ve son kullanma tarihinin geçmemiş olduğundan emin olun.

5. Bu uygulamadan önce karnınızı doyurun ,aç karnına yaptırılan bu işlemlerde kan şekeriniz düşebilir.

Piercing Sonrasında Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler

1. Takının delindiği bölgenin kabuk tutmasını zorlaştıran fiziki etmenlerden kaçınılmalıdır bunun için delim yapılan bölgenin hava almasını zorlaştıran, kolay terleten, sürtünme ve takılma yapan giysiler giyilmemelidir.

2. Delim bölgesi, güvenliğinden emin olduğunuz içme suyu ve anti-bakteriyel sabun ile günde 3-4 kez yıkanmalıdır(Bu işlem duş aldıktan sonra tekrarlanmalıdır). Yıkandıktan sonra temiz bir bezle kurulanmalı ve arkasından antibiyotik bazlı merhemlerin takı, etrafında hareket ettirilerek deliğe nüfuz etmesi sağlanmalıdır.

3. İlk delim de kullanılan takı sanatçının söylediği süre içinde değiştirilmemeli ve çıkarılmamalıdır.

4. Delindikten sonraki günlerde eğer delim yapılan bölge, takıyı derinin içine alacak şekilde şişer acı ve ağrı yaparsa takıyı hemen çıkarmalısınız.

5. Söylenen süre sonunda değiştirilen takı iyice temizlenmeli, ilk delimde kullanılan kalınlıktan daha fazla ve daha ağır takı kullanılmamalıdır.

6. İyileştikten sonra çıkarılıp bir süre kullanılmayan takılar bölgenin kapanmasına neden olabilir. Bu kişinin vücut yapısına göre 1-2 gün de olabileceği gibi birkaç ay içinde de olabilir.

7. Delimden sonraki hiçbir aşamada alkol ve benzeri dezenfektanlar kullanmayın bunun yerine biokadin, bactaroban bunları sağlayamıyorsanız tuzlu su kullanın.

8. Delim yapılmış bölgeye değen her şeyin temiz olmasını sağlayan. Eğer bu giysilerinizse her gün değiştirin, kulağınızı deldirdiyseniz gözlüğünüzü, telefonunuzu temizlemeye özen gösterin. Kirli ellerinizle asla bölgeye dokunmayın.

9. Dudak veya dil delimi yaptırdıysanız alkolsüz, anti-bakteriyel bir ağız çalkalama solüsyonunu her öğünden sonra kullanabilirsiniz. Tuzlu su da aynı görevi görecektir.

10. Güvenliğinden emin olmadığınız ,kalabalık havuzları kullanmayın onun yerine denize girin hem bu bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

11. Çok terliyorsanız bölgenin terden tahriş olabileceğini unutmayın o yüzden bölgeyi sık sık kurulayın.

12. Sıklıkla takılarınızın toplarını ve uç taraflarını düzenli aralıklarla kontrol edin , toplar zamanla gevşeyip düşme yapabilmektedir.