Tattoo (Dövme)

Dövme yapma geleneği hayli eskidir. İÖ 2000'lerde Eski Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır. Mısırlıların dışında Britonların, Galyalıların ve Trakların da dövmeleri vardı. Eski Yunanlılar ve Romalılar, "barbarlara özgü bir uğraş" saydıkları dövmeyi suçlulara ile kölelere yaparlardı. Hıristiyanlık inancında dövme yasaklanmıştı. Buna karşın ilk Hıristiyanlar, bedenlerine İsa'nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır. Aradan yüzyıllar geçince Avrupalılar dövmeyi unuttular. 18. yüzyıl sonlarında denizaşırı gezilerde Amerika Yerlilerinde ve Polinezyalılarda dövmeyle yeniden karşılaştılar. Avrupa dilleri, dövme karşılığı olan tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau kelimesinden almıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Romantik duyguları, yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme yaygın olarak kullanıldı ve günümüzde de kullanılmaktadır.

 

1. Ne İstediğinizi Bilerek Gidin: Bir dövme sanatçısının en sevmediği müşterisi yaptıracağı dövme ile ilgili en ufak fikri olmayan, karar veremeyen, bu konuyla ilgili daha önce hiç düşünmemiş, araştırmamış kişilerdir. “Ne yaptıracağımı bilmiyorum ama dövme yaptırmak istiyorum” , “Karar veremiyorum acaba ne yaptırsam ki”, “Bu sıralar en çok ne yaptırılıyor” diye başlayan cümlelerle dövme yaptırmaya kalkarsanız daha sonra pişmanlık duymanız an meselesidir. İstediğiniz desenin veya bölgenin yanlış seçimi, yaşamınızı, işinizi, kısaca tüm hayatınızı etkileyebilir. Kendinizi en iyi kendiniz tanırsınız. Bu yüzden dövme yaptırmaya giderken sizin için anlamı olan şekil ve sembol de kararlı olun, bununla ilgili şekilleri, çizimleri iyi araştırın, bulun biriktirin. Karar verdiğiniz sembol ve şekli dövme sanatçısına götürün; o sizin nasıl bir dövme istediğinizi anlayacak varsa elinde bununla ilgili daha önce çizilmiş alternatifleri gösterecek, elinizdeki şeklin çizilebilirliğine göre ya aynısı yapacak veyahut yeniden çizecektir.

2. Zaman Konusunda Esnek Olun: Yapmaya karar verdiğiniz sembolü veya şekli hemen yaptırmayın birkaç gün kafanızda yerini, boyutunu, eklemek istediğiniz başka şeyleri, rengini, vs düşünün. Arkadaşlarınızın, ailenizin fikirlerini alın. Unutmayın ki bütün bir ömür vücudunuzda taşıyacağınız bir şekil için düşünülen birkaç gün fazla değildir. Dövmenin ne zaman yapılacağı konusunda dövmecinizle konuşup randevu alın.

3. Dövme Uygulanacak Bölgeyi ve Boyutu Dövmecinize Danışın: Yaptırmak istediğiniz şeklin türüne, rengine ve içerdiği efekte göre vücut üzerinde yapılması veya yapılmaması gereken alanlar vardır. Örneğin yuvarlık hatlı ve simetrik şekillerin vücudun eklem ve yumuşak yerlerine yapılmaması gerekir aksi durumda yuvarlak şekil elips gibi duracak müşteri şekilden memnun kalmayacaktır. Aynı bozulma simetrik bir şeklin eklem yerine yapılmasında da ortaya çıkar. Renkli bir dövme için vücudun daha çok güneş görmeyen kısımları tercih edilmelidir ki renkli boyalar daha uzun süre canlılığını koruyabilsin.

4. Dövme Sanatçısını Seçerken Seçici Olun: Dövmenizin başarısını etkileyen en önemli konudur. Vücut süsleme sanatının gittikçe insanlar arasında kabul görmesi ve benimsenmesi neticesinde son yıllarda mesleğimize olan ilgi artmıştır. Bu ilgi bu işi tutkuyla hakkını vererek yapanların yanı sıra, ucuz malzeme kullanıp insan sağlığını hiçe sayan para kazanmayı amaç edinmiş insanları da yaratmıştır. Bu yüzden dövmenizi yaptırmadan önce dövme sanatçınızın ustalığına (daha önceki yapılmış çalışmalarına), sterilizasyon konusunda gösterdiği hassasiyete, dikkat edin.

5. Rahatsızlıklarınızı ve Kullandığınız İlaçları Önceden Söyleyin: Coumadin, Asetilsalisilik asit tarzı ilaçlar (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb) kan sulandırıcı özelliği olmasından dolayı dövme yaptırmadan 1 hafta önce bırakılmalıdır. Alkol da kan sulandırıcı özelliği olmasından dolayı dövme başlamadan 24 saat önce bırakılmalıdır.

6. Kimler Dövme Yaptırmamalı: • 18 yaşının altındaysanız ( ebeveyn izni olursa sorun yok), • Hamilelik ve emzirme dönemindeyseniz, • İleri derecede alerjik ve deri hastalığınız varsa, • Hemofili ve trombosit fonksiyon bozukluğunuz varsa, • Kontrolsüz hipertansiyon hastasıysanız, • Kan yoluyla bulaşabilen Hepatit b, Hepatit c, Hiv ,ve Frengi virüslerinden herhangi birine sahipseniz dövme yaptırmamalısınız.

7. Ücretlendirme : Her dövme sanatçısı çalışmalarını farklı ücretlendirir kimi cm usulü çalışırken kimisi saat başı ücretlendirme yapar. Ücreti belirleyen unsur genellikle yaptırdığınız dövmenin boyutu, renk sayısı ve detayıdır. Yaptırmayı düşündüğünüz dövmenin ücretine göre değil dövmenin başarısına göre hareket edin unutmayın ki aldığınız herhangi bir metanın; bir televizyonun, bir cep telefonunun, bilgisayarın bir ömrü vardır, fakat yaptırmayı düşündüğünüz dövme sizinle ömür boyu birlikte olacaktır.

8. Rahat Edebileceğiniz Kıyafetler Giyin: Dövme yaptırmaya gitmeden önce, yaptırmayı düşündüğünüz bölgeye uygun kıyafetler giymeniz hem kendiniz hem dövme sanatçısı için rahatlık ve kolaylık sağlayacaktır. Dövme esnasında oluşabilecek boya damlamalarına ve sıçramalarına karşı yeni ve çok sık kullandığınız kıyafetleri tercih etmeyin bunun yerine koyu renkli ve kullanmadığınız kıyafetleri giyiniz.

9. Tok karnınıza gelin: Dövme yaptırmadan kan şekerinin dengesi için dövmeye başlamadan önce karnınızı doyurun

1. Çalışma Sırasında Gereksiz Yere ve Çok Fazla Konuşmayın: Yüksek konsantrasyon gerektiren, uzun soluklu, işçilikli dövmelerde, dövme sanatçısı size aksini belli etmedikçe, sanatçının dikkatini ve konsantrasyonunu bozacak hareketlere ve gereksiz konuşmalara çok girmeyin. Gerekmedikçe çok sık molalar istemeyin,

2. Rahat olun: Uzun saatler süren dövmelerde oturduğunuz, yattığınız yerin konfor ve rahatı çalışma yapılan bölgenin hareketsiz durmasına dolayısıyla da, dövme sanatçısının daha rahat çalışmasına imkan verecektir.

3. Dövme Sanatçısını Malzemeleri Hazırlarken Kontrol Edin : Dövme Sanatçısının dövmenizde kullanacağı ekipmanların hazırlık aşamasında sizinde kontrol etmeniz gereken başlıca unsurlar vardır. Bunlar boyaların potalara koyulurken potaların temiz olduğu, kullanılacak iğnelerin paketinde ve son kullanma tarihinin geçmemiş olduğu, kullanılan uç ve griplerin tek kullanımlık veya poşetinde olması, dövme sanatçısının ellerinde tek kullanımlık eldivenlerinin olmasıdır. Eğer bunlardan herhangi biri yerine getirilmemişse dövme sanatçısını uyarın. Unutmayın ki sağlık şakaya gelmez.

4. Dövme Uygulanacak Bölgenin Temizliğinden Emin Olun: Her dövmeci dövmeye başlamadan önce Bactroban, Biokadin vb. dezenfektanlar kullanarak bölgeyi olası bakterilere karşı temizlerler. Fakat sizin dövmeye başlamadan önce evde duş alıp gelmeniz, o bölgeyi anti bakteriyel sabunlarla bir daha yıkamanız daha doğru olacaktır.

1. Dövmeniz bittikten sonra dövme sanatçısının dediklerini iyi dinleyin: İğnelerle yara halini alan dövmeniz bittikten sonra, 1-2 haftalık bakım süresine ihtiyaç vardır. Bu süre içerisinde yapmanız ve yapmamanız gereken bir takım kurallar vardır. Bu yüzden her dövme sonrasında sanatçınızın dediklerini can kulağı ile dinlemeniz ve dediklerini harfiyen uygulamanız gerekmektedir. Yerine getirilmeyen kurallar dövme renginde solukluk ve bozukluklara yol açmakta ve daha sonra tekrardan rötuş yaptırmak zorunda bırakabilmektedir. Buda size tekrardan bir maliyet ve eziyete neden olmaktadır.

2. Dövmeden sonra uygulanacak bakımlar nelerdir : Dövme yapıldıktan sonra sanatçı dövmeye sürdüğü merhemin kıyafetlere bulaşmaması, üzerine toz gelmemesi için gazlı bez veyahut streçle kapatır. Fakat bu kapatma işlemi streçte 1-2 saati geçmemelidir. Dövmenin mümkün olduğu kadar hava alması mühim olduğundan burada en doğru kapatma şekli gazlı bezdir. • Her dövme sanatçısının farklı merhemler ve kremler tavsiye etmesine rağmen esas kural antibiyotikli merhemlerin bölgeye 2 hafta boyunca, duştan hemen sonra olacak şekilde, günde 3-4 kez merhemin iyice yedirilerek ve yavaşça masaj yapılarak kullanılmasıdır. • Birçok dövme sanatçısı arkadaş dövme yapıldıktan sonraki 1-2 günde duş alınmamasını söyler. Bu durum tamamen şebeke sularınızın temizliği ile alakalı bir durumdur. Eğer şebeke sularınıza güvenmiyorsanız bu kurala uymanızda fayda var aksi halde dövmeniz iltihaplanır renklerinde bozulmalar ve atmalar meydana gelebilir buda dövmenin görüntüsünde ciddi bozulmalara yol açabilir. Fakat temizliğinden emin olduğunuz içme suları ile birlikte herhangi bir anti bakteriyel sabunla dövmenizin temizliğini yapabilirsiniz daha sonrasında temiz bir havlu veya bezle kurulamayı ve arkasından merheminizi sürmeyi unutmayınız. • 1-2 gün sonra duş aldığınız zaman dövme olan bölgeyi liflememeniz, gerekmektedir. Dövmenizin üzerinden şampuan, vücut losyonu gibi sıvıların akıp gitmesinin dövmenize bir zararı yoktur. Fakat her duştan sonra içme suyu ile tekrardan dövme olan bölgenin anti bakteriyel bir sabunla yıkanmasını ve temiz bir havluyla kurulanması tavsiye ederim. • 1 Hafta sonunda dövme yapılan bölge kabuk tutar ve kaşınmaya başlar kesinlikle bu süre içinde dövme kaşınmamalı ve kabuklar yolunmamalıdır. Aksi halde kabuğa yapışmış durumda olan boya koparıldığı zaman o bölgedeki şeklin bozulmasına ve tekrardan rötuş yapılmasına neden olacaktır. • Kabuklar attıktan sonra dövme üstünde bazen parlak bir deri meydana gelir bu normaldir, her vücudun kendi iyileşme süresine göre bu parlak deride 1-2 hafta sonra kendini attığı zaman sürdürdüğünüz dövme bakımını sonlandırabilirsiniz. Bu parlak deri ortadan kalktığı zaman dövme esas rengini kavuşmuş olur. • Dövme bakım süresi içerisinde 3-4 gün havuz ve denize girilmemelidir. 4 Hafta süresince de solaryum ışınlarına ve güneşe maruz bırakılmamalıdır. Bu yüzden en ideal dövme mevsimi bahar aylarıdır.

3. Dövmenizin uzun yıllar canlılığını ve parlaklığını koruması için: Dövmenizin canlılığını ve parlaklığını etkileyen başlıca unsur güneş, solaryum ve lazer ışınlarıdır. Dövme yaptırdıktan sonraki yaşamınızda mümkünse güneşlendiğiniz zaman dövmenizi herhangi bir şeyle kapatmanızı bu mümkün değilse öncesinden faktör kremleri süreülmesini öneririm. Solaryuma girdiğiniz zaman mutlaka dövme bulunan bölgenizi bir şeyle kapatmanız gereklidir. Lazerli epilasyonlarda o bölgeye lazer ışınlarının değmemesi gerekmektedir. Dövmenizi bu epilasyondan sonra yaptırmanız sizin için daha yararlı olacaktır.